Европрајд е официјално отворен, силни полициски сили го обезбедуваат собирот

Од:

Неделата на Европрајд во Белград ќе започне со свечено подигање на знамето пред Палатата Србија.

dobivaj vesti na viber

Пред самата Палата, но и покрај булеварот Михајло Пупин и околните улици, има силни полициски сили кои го обезбедуваат настанот.

Традиционалната прошетка е закажана за сабота на 17 септември со почеток во 17 часот пред Собранието на Србија.

Како што претходно најавија организаторите, белградскиот Европрајд ќе биде историски, бидејќи е прв што ќе се одржи во Западен Балкан и во овој дел од Европа. Досега овој настан привлече големо внимание во јавноста, откако шефот на државата најави дека ќе биде откажан од безбедносни причини.

Претседателот Александар Вучиќ по состанокот на Советот за национална безбедност изјави дека државата ќе го искористи законското право да одлучи во рок од 96 часа од почетокот на прошетката дали ќе се одржи или не.

Би можело да ве интересира

Курти го обвини Вучиќ за бомбите на северот на Косово: Србија ги плаќа криминалците

Катерина Павлова-Николовска

Курти: Вучиќ е политички студент на Шешељ, а јас на Демачи

(ВИДЕО) Вучиќ: Ситуацијата на северот на Косово зоврива, на Србите им е доста

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Вучиќ со Србите од Косово: Ние само сакаме да го чуваме нашето

(ВИДЕО) Вучиќ: Ситуацијата е на работ на конфликт, ги молам Србите на Косово да го сочуваме мирот

Курти: Договор меѓу Косово и Србија не е постигнат затоа што Борел се откажа од предлогот на ЕУ