Европејците неправедно нѐ обвинуваат за македонскиот спор, се жали бугарскиот технички премиер

Од:

Техничкиот премиер на Бугарија Стефан Јанев денеска на средба во Софија со словенечкиот амбасадор во Бугарија Анжеј Франгеш, ја потврдил бугарската принципиелна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија и Албанија, посочувајќи ја неопходноста од поефикасен дијалог и реална волја за решавање на прашањата меѓу С Македонија и Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Акцентот бил ставен врз барањето да бидат исполнети ангажманите во билатералниот договор. Како што соопшти бугарската владина прес-служба, било истакнато и дека европските партнери на Бугарија заземаат страна, толерирајќи ја Северна Македонија и обвинувајќи ја Бугарија, како што е посочено, без реални аргументирани основи.

Јанев и Франгеш исто така го разговарале за почетокот на словенечкото претседателство со ЕУ, истакнувајќи дека ЕУ треба да биде надежна и сигурна Унија, способна да обезбеди стабилност во нејзиното соседство.

Во тој контекст била истакната клучната улога на трансатлантската соработка и перспективите за развој на државите од Западен Балкан.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Ковачевски да одговори кој е новиот момент за Цар Самоил кој предизвика триумфализам кај бугарската страна

Реакција на Македонците од Албанија: Софија се обидува вештачки да прикаже Бугари во Голо Брдо

Стефан Јанев: Нема промена во ставот на Бугарија за Република Северна Македонија

А1он

За над 70 отсто бугарски граѓани поважно е решавање на односите Скопје-Софија од зачленувањето на земјава во ЕУ

Јанев: Бугарија нема да отстапи од својатa позиција за Македонија

Катерина Павлова-Николовска

Најсериозниот кандидат за премиер на Бугарија, Кирил Петков најави нов пристап кон Македонија

Катерина Павлова-Николовска