Евакуиран манастир поради пожар на Евија

Од:

Манастирот Света Богородица Мавровска на грчкиот остров Евија утрово е евакуиран поради голем пожар, додека жителите од трите околни села исто така се предупредени да бидат подготвени да ги напуштат своите домови.

Огнот што изби во централниот дел на Евија го гаснат 80 пожарникари со 39 возила, како и четири авиони и два хеликоптери.

Гаснењето на пожарот е отежнато поради непристапниот терен и ветрот.

Чадот од пожарот на Евија пристигнал дури до Атина.

Би можело да ве интересира

Голем пожар на Кипар во должина од 20 километри, превентивно евакуирано село

Ландов

ВИДЕО: Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

А1он

ВИДЕО: Ново жариште на Блискиот Исток, пожар и експлозија во Емиратите

Гори депонијата кај струмичкото село Добрашинци, огнот се шири кон езерото Турија

А1он

ВИДЕО: Тинејџер пали шума и го снима пожарот

Искра Манојлоска

Пожар кај Тиквешко Езеро, зафатена е и шума

А1он