Евакуиран манастир поради пожар на Евија

Од:

Манастирот Света Богородица Мавровска на грчкиот остров Евија утрово е евакуиран поради голем пожар, додека жителите од трите околни села исто така се предупредени да бидат подготвени да ги напуштат своите домови.

Огнот што изби во централниот дел на Евија го гаснат 80 пожарникари со 39 возила, како и четири авиони и два хеликоптери.

Гаснењето на пожарот е отежнато поради непристапниот терен и ветрот.

Чадот од пожарот на Евија пристигнал дури до Атина.

Би можело да ве интересира

Опожарен угостителски објект во Бутел, нема повредени

Ана Ололовска

Мизрахи: На семејството чии деца загинаа во пожарот понудено им е сместување и парична помош

А1он

Спасовски: Ќе обезбедиме помош за семејството кое во пожар ги изгуби двете малолетни деца

А1он

Две деца загинаа во пожар во Шуто Оризари

А1он

Се запaли плинска боца во куќа во Кавадарци, од Противпожарната апелираат на внимателност

Ана Ололовска

Пожарникари интервенираа во два опожарени објекта во Скопје и еден во Битола

А1он