Евакуиран Aренa центар во Загреб по дојава за две поставени бомби

Од:

По анонимна дојава за поставена експлозивна направа во Арена центарот во Загреб, хрватската полиција превентивно ги евакуираше граѓаните од трговскиот центар, потврди загрепската полиција.

dobivaj vesti na viber

Припадниците на специјалната единица во полициската управа во Загреб веднаш излегле на местото на настанот, а зградата на трговскиот центар, вклучувајќи ја и подземната гаража, се испразнети, додава полицијата.

Вечерњи лист, повикувајќи се на неофицијални извори пренесува дека полицијата добила дојава за две експлозивни направи, а специјалната единица на МВР со кучиња трагачи го „чешла“ трговскиот центар во потрага по потенцијална закана.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хрватска меѓу земјите на ЕУ со најголем пад во продажбата на мало

Ана Ололовска

Јохансон: Бугарија, Романија и Хрватска целосно ги исполнуваат сите барања за влез во Шенген

А1он

Дојави за бомби во повеќе хрватски институции: „Зградите ќе бидат урнати, не го игнорирајте ова“

А1он

Хрватските пратеници за крвавиот пакет: Ова е тероризам, имаме порака за оние кои го направија тоа

А1он

Украинската амбасада во Загреб доби крвав пакет со животински очи

А1он

Шефот не смее да звони на телефон на работникот, ниту да испраќа СМС порака и меил по работно време во Хрватска

А1он