Евакуиран Aренa центар во Загреб по дојава за две поставени бомби

Од:

По анонимна дојава за поставена експлозивна направа во Арена центарот во Загреб, хрватската полиција превентивно ги евакуираше граѓаните од трговскиот центар, потврди загрепската полиција.

dobivaj vesti na viber

Припадниците на специјалната единица во полициската управа во Загреб веднаш излегле на местото на настанот, а зградата на трговскиот центар, вклучувајќи ја и подземната гаража, се испразнети, додава полицијата.

Вечерњи лист, повикувајќи се на неофицијални извори пренесува дека полицијата добила дојава за две експлозивни направи, а специјалната единица на МВР со кучиња трагачи го „чешла“ трговскиот центар во потрага по потенцијална закана.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

По налог на ЕПП приведен поранешниот потпретседател на хрватската Влада, Толушиќ

ВИДЕО: Дојави за бомби во Загреб, евакуирани трговски центри

Се запалија вагони на централната железничка станица во Загреб

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Украинците објавија дека собориле дрон ист како тој што падна во Загреб

Катерина Павлова-Николовска

Епидемија на хепатитис во загрепските средни училишта

Дојави за бомби и евакуации на три трговски центри во Белград и еден во Ниш

А1он