ЕУФОР подготвен да интервенира ако дојде до судири

Од:

Мировните сили на Европската унија (ЕУФОР) во БиХ ги предупредија домашните лидери дека се подготвени во кус рок да интервенираат доколку дојде до нови судири во БиХ, пренесува сараевскиот портал Кликс.

– Многу нешта се постигнати, но многу може и да се изгуби, изјави командантот на ЕУФОР во БиХ генерал-мајор Антон Валднер.

ЕУФОР во БиХ има распоредено 800 војници.

Валднер истакна дека политичките лидери го имаат најмоќниот клуч во своите раце, и оти ЕУФОР се уште го има правото во многу кус период значително да го зголеми бројот на војници на просторот на БиХ.

– Нема да се воздржувам да ги повикам резервните сили доколку тоа биде потребно, истакна Валднер.

Новиот шеф на операции на ЕУФОР генерал Џејмс Еварард изјави дека постои игра на надворешно влијание во поширокиот регион на Западен Балкан и оти во случајот на БиХ, тие игри можат да влијаат на напредокот на земјата.

Би можело да ве интересира

В недела предвремени делумни локални избори во БиХ

Ана Ололовска

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

Ана Ололовска

Повеќе од сто осомничени опфатени со истрагата во БиХ поврзана со апликациите „Скај“ и „Аном“

Изетбеговиќ: Без СДА не може да се формира влада во Федерацијата БиХ

Ана Ололовска

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

Ана Ололовска

Се излеа реката Дрина, поплавени земјоделски површини и градска плажа

Ана Ололовска