ЕУФОР останува во БиХ уште 12 месеци, ситуацијата во регионот продолжува да претставува закана за светскиот мир

Од:

Ситуацијата во регионот продолжува да претставува закана за меѓународниот мир, па затоа воената мисија на ЕУ, ЕУФОР Алтеа останува во БиХ, се наведува во Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

Со тоа се продолжува мандатот на ЕУФОР за нови 12 месеци, но се уште е неизвесно дали ЕУ ќе се согласи мандатот со воената мисија да биде со извршни овластувања или ќе побара ЕУФОР да се претвори во мисија за обука.

– Резолуцијата ги овластува земјите членки (ОН) да ги преземат сите мерки на барање на ЕУФОР или Генералниот штаб на НАТО и да помогнат во исполнување на нивната мисија. Резолуцијата признава правото на ЕУФОР и на присуството на НАТО да ги преземе сите неопходни мерки, со цел да се одбранат од напади или закани за напад, се вели во резолуцијата.

Резолуцијата била поддржана од 15 членови на Советот за безбедност.

Иако се проценува дека регионот останува закана за меѓународниот мир, сепак било констатирано дека БиХ е безбедносно стабилна и дека властите се покажале способни за справување со заканите.

Би можело да ве интересира

В недела предвремени делумни локални избори во БиХ

Ана Ололовска

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

Ана Ололовска

Повеќе од сто осомничени опфатени со истрагата во БиХ поврзана со апликациите „Скај“ и „Аном“

Изетбеговиќ: Без СДА не може да се формира влада во Федерацијата БиХ

Ана Ололовска

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

Ана Ололовска

Шест држави го изгубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Ана Ололовска