ЕУ го поздрави формирањето на новата косовска Влада

Од:

Европската Унија и честита на новата косовска Влада предводена од Авдулах Хоти.

Високиот претставник за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел, и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, ја повикаа новата Влада да се врати на преговарачката маса со Србија во рамките на Дијалогот за нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина, со посредништво на новоименуваниот специјален претставник на ЕУ за регионот, Мирослав Лајчак.

ЕУ потсетува дека овие преговори се „суштински“ и „единствен начин“ за Косово да ја оствари својата ЕУ перспектива.

– Сакаме Косово да напредува на европскиот пат, ова ќе бара одлучен реформски напор за зајакнување на владеењето на правото, посебно борбата против корупцијата и организираниот криминал како и промовирање на социоекономскиот развој, соопшти ЕУ.

Унијата ветува дека ќе продолжи да го поддржува Косово во справувањето со пандемијата на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

А1он

Хоти и Рама на средбата во Тирана се договорија за три стратешки проекти

А1он

Совет на амбасадори: Со претствувањето на предлог преговарачката рамка поблиску сме до датум за старт на преговорите

Ана Ололовска

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

Ана Ололовска

Владимир Билчик: Динамиката на проширувањето на ЕУ ќе продолжи и во текот на германското претседавање

Ана Ололовска

Новата методологија на ЕУ, надеж за поскоро полноправно членство, се очекува до октомври прифаќање на финалниот текст за преговарачката рамка

Ана Ололовска