ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

Од:

Европската унија денеска ја повика Црна Гора веднаш да ја прекине блокадата на институциите и да ја нормализира ситуацијата во земјата.

„Потсетуваме и инсистираме сите политички чинители да се воздржат од секакви дејствија кои би можеле дополнително да ја продлабочат институционалната криза во државата и да го нарушат функционирањето на демократските институции. Тие треба да дадат приоритет на градењето консензус“, изјави портпаролот на ЕУ, Петер Стано.

Тој на прес-конференција порача дека ЕУ многу внимателно и со загриженост ја следи внатрешно-политичката ситуација во Црна Гора и посочи дека тоа била и останува главната порака.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мандиќ, Спајиќ и Вуксиќ засега се пријавени за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Невидено е што Европа молчи на заканите, а Бугарија ја користи ЕУ за бугаризација на Македонија

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

ЕУ сака да формира обвинителство кое ќе собира докази за руските злосторства

А1он

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

А1он

ЕУ бара од Босна и Херцеговина да воведе визи за граѓаните на Русија

А1он