ЕУ бара почитување на Уставот на Косово при формирањето нова Влада

Од:

Уставот мора да се почитува при формирањето на новата косовска влада, изјави портпаролката на ЕУ, Маја Коцијанчич, откако лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, рече дека нема да има министри од Српска листа во владата што ќе ја предводи.

Пред разговорите за формирање на нова косовска влада, која најверојатно ќе биде составена од Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово на Иса Мустафа, таа за „Газета експрес“ рече дека ЕУ чека да се формира нова влада веднаш штом ќе завршат процедурите.

– Ова е важно за да може Косово брзо да продолжи да работи на реформите за поддршка на економскиот и социјалниот развој, како и на владеењето на правото, во спроведувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација ЕУ-Косово и во дијалогот со Србија што ќе го води ЕУ, изјави Коцијанчич.

Според неа, ЕУ очекува сите политички чинители да бидат посветени на овие процеси, кои се „суштински за иднината на Косово, како и да го унапредат европскиот пат што е најважно, во корист на граѓаните на Косово и на целиот регион“.

Би можело да ве интересира

Поранешниот косовски премиер Мустафа позитивен на Ковид-19

А1он

Во Париз видео самит за односите меѓу Србија и Косово

Ана Ололовска

Арменд Земај бара преиспитување на одлуката на македонските власти за задолжителни тестови за влез во нашата земја

А1он

Хоти тврди дека може да прогласи вонредна состојба, а Османи дека тоа право го има само претседателот

Ана Ололовска

ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

Ана Ололовска

Тачи в понеделник заминува за Хаг на интервју во Специјалното обвинителство за Косово

Ана Ололовска