ЕУ бара почитување на Уставот на Косово при формирањето нова Влада

Од:

Уставот мора да се почитува при формирањето на новата косовска влада, изјави портпаролката на ЕУ, Маја Коцијанчич, откако лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, рече дека нема да има министри од Српска листа во владата што ќе ја предводи.

Пред разговорите за формирање на нова косовска влада, која најверојатно ќе биде составена од Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово на Иса Мустафа, таа за „Газета експрес“ рече дека ЕУ чека да се формира нова влада веднаш штом ќе завршат процедурите.

– Ова е важно за да може Косово брзо да продолжи да работи на реформите за поддршка на економскиот и социјалниот развој, како и на владеењето на правото, во спроведувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација ЕУ-Косово и во дијалогот со Србија што ќе го води ЕУ, изјави Коцијанчич.

Според неа, ЕУ очекува сите политички чинители да бидат посветени на овие процеси, кои се „суштински за иднината на Косово, како и да го унапредат европскиот пат што е најважно, во корист на граѓаните на Косово и на целиот регион“.

Би можело да ве интересира

Албин Курти за „Опен“: Европа сака да создаде федерација, ние создаваме своја федерација

Ана Ололовска

Курти до Тачи: Оставка или ќе те смениме

Ана Ололовска

Науру го повлече признавањето на Косово

Ана Ололовска

Приштина во шок: „Косово во границите на Србија и во албанските учебници“

Татјана Ташкова

Европските служби бараат продолжување на мисијата на ЕУЛЕКС на Косово

Ана Ололовска

РСЕ: Поради царините на Косово, огромни загуби во Србија и во БиХ

Ана Ололовска