Ескобар: Загриженоста на луѓето е оправдана, но барикадите треба да се отстранат

Од:

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар порача дека барикадите на северот на Косово треба да се отстранат, но на мирен начин.

Како што рече, треба да ги отстранат тие што ги поставиле. Тој се противи на доаѓањето на српската војска на северот на Косово бидејќи е против, како што вели, милитаризација на проблемот.

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар денеска имаше средби со српското раководство, а ден претходно беше во Приштина.

Би можело да ве интересира

Ескобар: Курти има два дена да одговори на нашите барања

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Катерина Павлова-Николовска

Ескобар: Не бараме од опозицијата да го поддржи премиерот, туку да го поддржи евроатлантскиот пат на С. Македонија

Ана Ололовска

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

Ескобар: Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот

Ескобар предупредува на последиците доколку Црна Гора не ја реши длабоката политичка криза