Ескобар: Сега сме многу поблиску до формирањето на Заедницата на српските општини на Косово

Од:

Сега сме многу поблиску до формирањето на Заедницата на српските општини на Косово отколку пред неколку недели, изјави денеска заменик-помошникот државен секретар и специјален пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар.

На новинарско прашање дали по неговата посета на Белград и посетата на специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, може да се каже дека сме поблиску до формирање на ЗСО отколку пред еден месец, Ескобар кажа:

„Да. Нашите разговори со косовската влада стануваат се пореални и попродуктивни, тие почнуваат да сфаќаат дека овој правно обврзувачки дел од договорот ќе ги доближи и дека договорот ќе ги доближи до Европа. Така што верувам дека сме многу поблиску до ЗСО отколку пред неколку недели“.

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека никој не треба да се плаши од договорот меѓу Белград и Приштина и дека тој има потреба од целиот Западен Балкан.

На прес-конференција во Амбасадата на САД, по дводневната посета на Белград, за време на која разговараше со српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ, Ескобар рече дека сака договорот да се случи оваа година и дека верува во тоа. е сосема можно.

„Она што ќе го имаме како исход е дека не треба да се плаши од договорот. Се надеваме дека нема суштински да промениме нечиј живот, туку ќе овозможиме мир и стабилност за луѓето во регионот. Неговата намера не е да прави пречки, напротив, сакаме овој договор да биде добар не само за Србија и Косово, туку бидејќи тие се во срцето на Балканот, да создадете можности и за вашите соседи. Тие исто така сакаат да видат добри односи меѓу Србија и Косово и тоа им треба“, рече Ескобар.

Тој додаде дека „Србија и Косово го сочинуваат најголемиот дел од Западен Балкан“ и дека нашите соседи навистина сакаат Белград и Приштина да имаат добри односи.

„Мислам дека тоа би било многу позитивно. Ако луѓето од регионот и двете влади ги видат придобивките што се навестуваат за мир, по подолг период, тоа е добро“, рече Ескобар завршувајќи ја прес-конференцијата.

Би можело да ве интересира

Обвинение против гинекологот кој сакаше да прегази полицаец, државата бара да се казни со пет години затвор

Околу 500 турски специјалци пристигнаа во касарната „Султан Мурат“ во Косово

На српскиот новинар Бошко Савковиќ му е одредена мерка притвор до 30 дена

Горан Наумовски

Насилникот кој истепа бебе и ја силуваше девојката пред шест години бил апсен за семејно насилство

Горан Наумовски

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: КФОР ја отстрани бодликавата жица во Звечан

Катерина Павлова-Николовска