Ескобар: Од перспектива на САД, формирањето на Заедницата на српски општини е правно обврзувачко

Од:

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар вечерва изјави дека формирањето на Заедницата на српски општини (ЗСО) од перспектива на САД е правно обврзувачко во рамките на договорот постигнат пред 10 години меѓу Белград, Приштина и ЕУ.

„За САД тоа е правно обврзувачки договор меѓу Србија, Косово и Европската унија. За нас тоа е обврска бидејќи го поддржавме тој процес и една политичка партија не може еднострано да се повлече од него, па ќе бараме начини да ја реализираме таа идеја“, изјави Ескобар за РТС, додавајќи дека рокот за тоа е „веднаш“.

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Ескобар, кој денеска имаше средби со српското раководство, а ден претходно беше во Приштина, вели дека „има напредок и причина за оптимизам.“

„Не сакам да прејудицирам за исходот од преговорите. но сакам да кажам едно – во контекст на оваа криза, мислам дека можеме да видиме не само почеток на решение, туку и можност за нов дијалог во нова парадигма на набљудување на долгорочни решенија за овој регион“, изјави Ескобар.

Тој рече дека загриженоста на луѓето кои се наоѓаат на барикадите на северот на Косово се „легитимни, а во некои случаи и оправдани“.

Американскиот дипломат повтори дека барикадите треба мирно да ги отстранат тие што ги поставиле и дека е против доаѓањето на српската војска на северот на Косово, бидејќи, како што вели, не е за „милитаризација на проблемот. “, но за продолжување на дијалогот и дипломатските контакти.

Ескобар посочи дека САД се активен партнер во изнаоѓање решение за косовскиот проблем, но долгорочното решение, според него, е европската интеграција на целиот регион.

„Замислете решение кое го вклучува целиот регион. Замислете лична карта што ќе им овозможи на граѓаните од овој регион да ги преминат границите во Европа со неа. Такво решение бараме“, изјави Ескобар.

Тој додаде дека САД не преземаат водечка улога во преговарачкиот процес бидејќи најголемиот дел од преговорите се од техничка природа и се водат поради процесот на пристапување во ЕУ, поради што преземаат иницијатива во спроведувањето на договорите како на пример. . онаа за слободната трговија.

„Пораката што ја донесов во Белград е дека во секој конфликт, во секоја конфронтација и криза, мора да бараме решенија кои носат оптимизам и подобра иднина. Не барам решенија за политичарите кои се вклучени во преговарачкиот процес, туку за младите кои секојдневно го напуштаат овој регион. Итно им треба решение бидејќи секој ден размислуваат да го напуштат Балканот“, заклучи Ескобар.

Би можело да ве интересира

Ескобар: Курти има два дена да одговори на нашите барања

ВИДЕО: Србите Лепосавиќ и американските војници си ги одмерија силите во влечење јаже

Околу 500 турски специјалци пристигнаа во касарната „Султан Мурат“ во Косово

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: КФОР ја отстрани бодликавата жица во Звечан

Катерина Павлова-Николовска

Бујар Османи понуди план за Косово: Да се повлечат специјалните сили на Косово и да се организираат општински избори

Орце Костов