Ердоган: Зад двојниот атентат во Анкара стои обединета терористичка група

Од:

Зад двојниот самоубиствен атентат во Анкара, што го однесе животот на 102 лица, стои обединета терористичка група, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, цитиран од ТАСС.

Според претседателот, борци на Исламска држава, бунтовници од Курдската работничка партија (ПКК) и сириската тајна полиција Мухабарат одиграле своја улога во двојниот атентат.

Агенцијата Анадолија во понеделникот информира дека турските власти го идентификувале едниот од двајцата атентатори самоубијци како Јунус Емре Алагоз. За него постојат сомненија дека бил член на ќелија на Исламска држава во градот Адајман, во југоисточна Турција.

Би можело да ве интересира

Ердоган се откажа од протерување на десет западни амбасадори

А1он

Вашингтон очекува разјаснување од Анкара за протерувањето дипломати

Турција протерува 10 амбасадори: На удар и САД, Франција и Германија

Катерина Павлова-Николовска

Турција: Вклучување во сивата листа на перење пари е неправедно

А1он

Турција под надзор поради перење пари и финансирање тероризам

А1он

Ердоган се закани дека ќе ги протера амбасадорите поради повиците за ослободување на Кавала

Ана Ололовска

Leave a Comment

nineteen − 1 =