Ердоган: Во Либија има сириски милитанти

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија, каде ги поддржува силите од меѓународно признатата влада во Триполи, пренесува Анса.

Ердоган рече дека „на терен има припадници на Сириската народна армија“.

Тој додаде дека либискиот генерал Калифа Хафтар сака Турција да ја напушти земјата и го прашал „зошто не се зборува за руските сили од 2.000 лица кои го поддржуваат Хафтар“.

Ердоган повтори дека Хафтар нема легитимитет за Турција.

Би можело да ве интересира

Поранешниот либиски премиер Џибрил почина од коронавирус во болница во Каиро

А1он

ЕУ ја почна мисијата во Средоземно море за поддршка на ембарагото на ОН за оружје за Либија

Ана Ололовска

Продолжуваат воените судири во Либија

А1он

Во Либија потврден првиот случај на Ковид-19

Ана Ололовска

Ердоган: САД го ублажија ставот, бараат да не се активираат руски одбранбени системи

А1он

Ердоган до Грција: Отворете ги границите, пуштете ги мигрантите, ослободете се од товарот

А1он