Ердоган во албанскиот Парламент: Албанија стратешки партнер на Турција, но мора да преземе мерки против „ФЕТО“

Од:

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во обраќањето пред пратениците во албанскиот парламент рече дека Турција и Албанија изградиле односи кои имаат длабоки корени и дека Турција ја гледа Албанија како стратешки партнер.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека помошта на Турција за Албанија ќе биде голема, за дополнително да се продлабочи овој одличен однос меѓу двата народа.

– Веднаш по прогласувањето на Република Албанија беше направен еден од првите договори, а тоа е договор за вечно пријателство, кој во основа потврдува дека нашите односи не се само меѓу државите, туку и луѓето. Иако меѓу нас има физички граници, за нас Албанија е сосед во срцето, рече меѓу другото Ердоган.

Тој оцени дека односите меѓу двете земји се подигнати на ниво на стратешко партнерство.

Во обраќањето тој уште еднаш ја истакна борбата против организацијата на Фетула Ѓулен, како услов за пријателство на секоја земја со Турција. Ердоган порача дека Албанија мора да се бори против оваа организација, да преземе мерки за да се избегне судбината на Турција и да не се затемнуваат братските односи.

-Се надевам дека тоа што го направивме ги залечи раните на Албанците. Албанците треба да ја земат предвид чувствителноста на Турција… Очекуваме Албанија да преземе мерки против Фето и да не дозволи да ни ги помрачат односите, рече тој.

Ердоган најави дека на располагање на Албанија ќе и бидат и вакцините Турковакс.

Најавувајќи го неговото обраќање, претседателката на парламентот Линдита Никола, турскиот претседател го нарече „ почитуван пријател на Албанија и на Албанците“.

Со обраќањето во албанскиот парламент Ердоган ја заврши днешната посета на Албанија, при што тој не се сретна со неговиот албански колега Илир Мета.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Нема да дозволиме Шведска и Финска да влезат во НАТО

А1он

Средба Вархеји- Џачка

Ана Ололовска

Албанија: Нема кандидатура за претседател, утрешниот прв круг на гласање пропадна

Албанскиот Парламент гласаше против усвојување резолуција за признавање на геноцидот во Сребреница

А1он

Конференцијата за одржлив развој на туризмот во Тирана: Ни треба регион отворен за нови пазари и иновативни идеи

Ана Ололовска

Финалето на Конференциската лига ги „полуде“ цените во хотелите во Тирана, ноќевање чини од 303 до 1.900 евра

А1он