Ердоган: Турција за 14 дена може да спроведе операција во безбедносната зона во Сирија

Од:

Анкара е подготвена да почне операција против курдската милиција во безбедносната зона во североисточна Сирија во рок од две недели, освен ако не се преземат конкретни активности заедно со САД, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

– Ако не се преземат конкретни активности во рок од две недели (во безбедносната зона), можеме да започнеме сопствена операција, рече Ердоган по самитот Русија-Турција-Иран за Сирија во Анкара.

Турскиот лидер истакна дека додека ПКК работи во северна Сирија, „турскиот народ нема да може да живее во безбедност“.

САД во август постигнаа договор со Турција за создавање безбедносна зона по неколкумесечните тензии меѓу двајцата сојузници на НАТО околу присуството на курдски борци во северна Сирија.

Би можело да ве интересира

Џонсон и Ердоган разговараа за Сирија

Ана Ололовска

Турската војска воспостави контрола над сирискиот град Рас ал-Ајин

Ана Ололовска

При напад на курдските сили во Сирија загина еден турски војник

Ана Ололовска

Турција сака два милиони бегалци да ги врати во северна Сирија

Ана Ололовска

Ердоган: Ќе разговарам со Путин за Сирија во Сочи

Ана Ололовска

Москва: Прекинот на огнот во Сирија прекршен 18 пати

Ана Ололовска