Ердоган: Турција за 14 дена може да спроведе операција во безбедносната зона во Сирија

Од:

Анкара е подготвена да почне операција против курдската милиција во безбедносната зона во североисточна Сирија во рок од две недели, освен ако не се преземат конкретни активности заедно со САД, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

– Ако не се преземат конкретни активности во рок од две недели (во безбедносната зона), можеме да започнеме сопствена операција, рече Ердоган по самитот Русија-Турција-Иран за Сирија во Анкара.

Турскиот лидер истакна дека додека ПКК работи во северна Сирија, „турскиот народ нема да може да живее во безбедност“.

САД во август постигнаа договор со Турција за создавање безбедносна зона по неколкумесечните тензии меѓу двајцата сојузници на НАТО околу присуството на курдски борци во северна Сирија.

Би можело да ве интересира

Стејт департментот ги смирува тензиите помеѓу Атина и Анкара

Ана Ололовска

Грција ќе распореди 400 полицајци на границата со Турција кај Еврос

Ана Ололовска

Турција воведе дополнителни царински тарифи на повеќе од 800 производи

Ана Ололовска

Грчкото МНР го осуди палењето на турското знаме во Атина

Ана Ололовска

Четиридневен полициски час од 23 мај за Рамазан Бајрам во Турција

А1он

Турските власти сменија и во домашен притвор испратија уште четворица курдски градоначалници од истокот на земјата

Ана Ололовска