Ердоган: Турција може да врати милион бегалци во Сирија

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција за шест месеци до две години би можела да врати околу милион сириски бегалци од нивната земја во безбедната зона воспоставена во северниот дел на Сирија.

На 9 октомври Ердоган ја почна воената офанзива во северниот дел на Сирија, наречена “Извор на мирот“, со намера да го исчиси теренот од курдските борци, кои ја имаат поддршката од САД, а кои Анкара ги гледа како закана за својата безбедност, јавуваат американските медиуми.

Турската Влада, исто така, се надева дека ќе рассели околу два милиона од вкупно 3,6 милиони сириски бегалци од војната во нивната земја.

Ердоган, кој се наоѓа во официјална посета на САД, изјави дека се надева дека ќе привлече помош од меѓународните донатори. Тој наведе дека милион бегалци можат да се вратат во градовите како што се Рака и Деир ел-Зор, најголемиот град на истокот од Сирија.

Ердоган во Вашингтон вчера се сретна со претседателот Доналд Трамп.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција планира да ги потисне сириските сили до март

Ана Ололовска

За сега нема случаи на новиот коронавирус во Турција

Ана Ололовска

Санкции од САД за Кина, Ирак, Русија и Турција поради кршење на договорот за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Турските власти во карантин ставија 132 патници и екипажот на авион од Техеран

Ана Ололовска

Во Либија загинале двајца турски војници, информира Ердоган

Ана Ололовска

Израел нападна позиции на Исламски џихад во Сирија

Ана Ололовска