Ердоган: Турција го купи рускиот С-400, но ги купува и американските авиони Ф-35

Од:

Турскиот претседател и лидер на Партијата на правдата и развојот (АКП) Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја веќе го купила рускиот одбранбен систем С-400, јави агенцијата Анадолија.

– Не велам дека Турција ќе го купи рускиот одбранбен систем С-400, туку дека веќе го купи. Тоа е веќе договорено, изјави Ердоган пред седница на АКП во Анкара.

Тој исто така истакна дека Турција купува и американски борбени авиони Ф-35.

– Турција не само што купува американски авиони Ф-35, туку и учествува во нивно производство, прецизира Ердоган, додавајќи дека со американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе разговара во врска со купување на Ф-35.

Тој информира дека кон крајот на месецот во Јапонија ќе се сретне со Трамп и изрази надеж дека тогаш ќе разговараат „и за овие прашања“, пренесе Анадолија.

Би можело да ве интересира

Ри Џонг-хо: Подготвени сме за дијалог, но и за конфронтации со САД

Ана Ололовска

САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина

Ана Ололовска

Навални утринава е пуштен од 30-дневниот притвор

Ана Ололовска

Силен град уби повеќе од 11 илјади птици во Монтана

Ана Ололовска

И Канада е против враќањето на Русија во Г7

Ана Ололовска

Навални утре на слобода, судот го одби барањето за продолжување на казната