Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека имал опсежен разговор со холандскиот премиер Марк Руте за барањата на Шведска и Финска за членство во НАТО, јави Анадолија.

По петочната молитва во Истанбул, Ердоган најави дека утре ќе разговара со претставници од Велика Британија и Финска, како и со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Двете нордиски земји во средата формално поднесоа барање за влез во НАТО, одлука поттикната од руската војна против Украина. Турција се спротивстави на кандидатурите на Финска и Шведска за членство, критикувајќи ги двете земји дека толерираат, па дури и поддржуваат терористички групи како Курдската работничка партија и т.н.ФЕТО.

– Повеќето земји-членки на ЕУ во моментов дозволуваат ПКК/ЈПГ да одржуваат говори во нивните парламенти, додека некои ги снабдуваат со оружје и муниција. Не можеме да кажеме „да“ за влезот на овие терористички организации во НАТО, која е безбедносна организација, истакна Ердоган.

Тој рече дека терористичките организации организираат различни маршеви во Германија, Шведска, Финска, Холандија и Франција.

Би можело да ве интересира

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе биде историски и ќе донесе добри вести за Романија, но и за Украина

А1он

Албанија ќе испрати свои трупи во Бугарија во источното крило на НАТО

А1он

Јужна Кореја планира да воспостави постојана делегација во НАТО во Брисел

Ана Ололовска

Дваесет хеликоптери и 14 авиони се борат со пожари во Турција

Ана Ололовска

Песков: Русија и Турција договараат црноморски коридор за украинското жито

Ана Ололовска

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска