Ердоган: Нема да и дозволиме на Сирија да добие територија

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја нема да дозволи сириските сили да окупираат дополнителни територии во северната сириска провинција, последно упориште на бунтовниците, јавија турските медиуми.

Коментарите на Ердоган се откако сириските сили стигнаа до западниот влез на упориштето на бунтовниците „Саракеб“ во провинцијата Идлиб на северот, при што ОН најавуваат дека повеќе од половина милион луѓе ги напуштиле своите домови од 1 декември како резултат на офанзивата.

Во овој момент Сирија се обидува да достигне до територија принудувајќи невини и сиромашни луѓе кон нашата граница, изјави Ердоган, објави приватната телевизија НТВ.

Нема да и дадеме на Сирија можност да добие територија, истакна турскиот претседател.

Осуммина турски државјани загинаа вчера во гранатирања со сириските владини сили во Идлиб.

Би можело да ве интересира

Одмазда за нападот со беспилотни летала – aмерикански авиони ги гаѓаа иранските бази во Сирија

ВИДЕО: Американски напади во Сирија на групите поддржани од Ирак

Турската влада соопшти дека ќе го поддржи влезот на Финска во НАТО

Асад: Русија се бори против неонацистите и старите нацисти поддржани од Западот

Ана Ололовска

Ердоган: Повеќе од 114.000 луѓе се спасени по земјотресот

ВИДЕО: Израелците истрелаа проектил кон главниот град на Сирија, 15 загинати

Ана Ололовска