Ердоган ги повика демонстрантите до вечер да си заминат

Од:

Турскиот премиер, Реџеп Тајип Ердоган ги повика демонстрантите вечерва да ја завршат окупацијата на истамбулскиот парк Гези, бидејќи вети дека ќе ги промени плановите за негово преуредување.

-Се надевам дека се ќе заврши до вечерва-изјави Ердоган пред членовите на неговата владејачка партија.

Тој на стотиците демонстранти, кои се уште се наоѓаат во паркот, им порача дека владата ги прими нивните пораки.

Владата денес соопшти дека премиерот се согласил да ги запре плановите за преуредување на паркот, а демонстрантите го поздравија неговиот став и го оценија како „позитивен“.

По четиричасовниот состанок на Ердоган и претставниците на лидерите на демонстрантите доцна синоќа, заменикот на премиерот Хусеин Челин изјави дека владата ќе ја почитува судската одлука за запирање на проектите и дека ќе инсистира да се одржи референдум за преуредување на централниот парк.

Во судирите во текот на протестите во Турција загина пет лица, а речиси 5.000 се повредени.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

four × one =