Ердоган: Доколку демонстрантите не го напуштат паркот Гези силите за безбедност до утре ќе го испразнат

Од:

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за утре.


Во спротивен случај на силите за безбедност ќе им биде наредено да го испразнат, пренесоа британските медиуми.


-За утре имаме закажано митинг во Истанбулг. Јасно кажав: плоштадот Таксим треба да биде испразнет, во спротивен случај силите за безбедност на оваа земја ќе го испразнат, изјави Ердоган пред десетици илјади поддржувачи на митингот во главниот град Анкара.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во пожарите во Турција досега загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Ана Ололовска

Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Жарко Настоски

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Leave a Comment

14 − four =