Епидемијата ќе запре ако се вакцинираат 70 отсто од луѓето, сметаат хрватските власти

Од:

Шефот на хрватскиот Национален штаб и министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ денеска изјави дека треба да се стори се за да се вакцинираат што повеќе граѓани, штом ќе пристигне вакцината против коронавирусот во Хрватска.

Божиновиќ на прес-конференција рече дека за да се запре епидемијата, потребно е да се вакцинираат 70 проценти од возрасната популација.

– Според Законот за заштита на граѓаните од заразни болести, постојат вакцини што се задолжителни. Со цел вакцината да ја запре епидемијата, треба да се вакцинираат 70 проценти од луѓето, а ние ќе се погрижиме тоа да се случи, рече Божиновиќ.

Тој потврди дека за ова се разговарало и на вчерашната седница на Советот за национална безбедност на Хрватска.

Според него, ќе биде потребна дополнителна комуникација со граѓаните и изрази надеж дека ќе има поддршка од медиумите, објави загрепски „Јутарњи лист“.

Би можело да ве интересира

Рама: Не повлекувам ништо од тоа што го кажав за ЕУ во однос на вакцините

Катерина Павлова-Николовска

До септември треба да има вакцини за сите возрасни Британци

Во Србија досега вакцинирани 22 илјади луѓе

Катерина Павлова-Николовска

Во Велика Британија 3,6 милиони лица ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19

Дали потеклото на вакцината ќе влијае на патувањето на граѓаните

Ландов

Во Албанија вакцинација на здравствените работници од ковид центрите