Енергетиката главна тема на средбата Путин-Китаровиќ

Руски компании се заинтересирани да учествуваат во натамошната гасификација на Хрватска и за изградба на електроцентрали, изјави рускиот министер за енергетика Александар Новак по средбата на претседателот на Русија, Владимир Путин со неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ во Сочи.

Според Новак, во разговорите доминирале енергетските прашања, имајќи предвид дека Русија ја снабдува Хрватска со половина од нејзините потреби од природен гас.

Путин на средбата воедно укажал на улогата на руските банки „Сбербанк“ и ВТБ во санирањето на хрватскиот малопродажен и прехранбен гигант „Агрокор“’.

Би можело да ве интересира

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Голем пожар во центарот на Сплит го уништи магацинот на „Слободна Далмација“

ВИДЕО: Над 10.000 луѓе во Москва бараат одржување чесни избори

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Едно лице загина при експлозија во зграда во центарот на Загреб

Татјана Ташкова

САД со нови санкции кон Русија поради задржаните украински морнари

Ана Ололовска

„Блиц“: Путин, доживотно? Кремљ презеде чекор со кој рускиот лидер може да ја задржи власта

Ана Ололовска