Електрични автомобили во грчкиот Парламент

Од:

Првиот електричен автомобил пристигна во грчкиот Парламент и го прими и презентираше претседателот Констанинос Тасулас, кој рече дека „Парламентот влегува во нова ера”, истакнувајќи дека веќе 26 пратеници нивните службени возила ги заменуваат со електрични автомобили, јави дописничката на МИА од Атина.

– Првпат, службите во Парламентот и пратениците дoбиваме службени електрични автомобили со нула еколошки последици, нула влијание врз животнаа средина, рече претседателот на грчкиот Парламент и истакна дека елеkтричните возила се удобни.

Конкретниот електричен автомобил што го презентираше Тасулас, како што соопштуваат од грчкиот Парламент, е со 136 коњски сили, воопшто не ја загадува околината, не прави бучава, со едно полнење може да помине до 250 километри, а трошокот е околу 2,5 евра на 100 километри.

Би можело да ве интересира

Во Грција 1.415 лица заразени со Ковид-19

А1он

Мицотакис: Април ќе биде клучен месец

А1он

Се зголемува бројот на прекршувања на мерките во Грција

Ана Ололовска

Анкета: Половина од Грците сметаат дека е веројатно да се заразат со Ковид-19

Ана Ололовска

За една недела речиси 6.500 Грци побарале помош преку специјалната платформа за психолошка поддршка

Ана Ололовска

Во карантин на атинското пристаниште Пиреас бродот со 20 заразени со Ковид-19

Ана Ололовска