„Експрес“: Косовскиот Парламент денеска заседава за самораспуштање

Од:

Членовете на косовскиот Парламен денеска се собираат на вонредна седница на која ќе треба да гласаат за распуштање на законодавниот дом – потег што ќе го ослободи патот за предвремени избори во земјата, забележува електронското издание на приштинскиот дневен весник „Експрес“.

Седницата за закажана за 10 часот по локално време.

Според прес службата на парламентот, прва точка од дневниот ред е гласање за ратификување на финансискиот договор IPA за 2018 меѓу Косово и Европската унија, додека гласањето за распуштање на парламентот е втора точка на дневниот ред.

Политичките партии веќе се договорија токму денеска да одлучуваат за распуштање на законодавниот дом. Ваквиот договорот беше постигнат по оставката на премиерот Рамуш Харадинај кога беше повикан да се јави во судот во Хаг како осомничен за неговата улога на командант на Армијата за ослободување на Косово (ОВК) за време на војната од 1998-1999 година.

Би можело да ве интересира

Медведев од Белград: Ќе дадеме секаква помош да се зачува суверенитетот, сакаме мирно решение за Косово

Ана Ололовска

Рама: Ќе се сретнам со Курти, има потреба од нов поттик во односите меѓу Албанија и Косово

Ана Ололовска

Победниците на косовските избори го усогласија договорот за заедничка Влада

Курти: Не е потребна трета светска војна за обединување на Албанија и Косово

Ана Ололовска

Организацијата на ветерани на ОВК очекува апсење на нејзини припадници осомничени за воени злосторства

РИДЕА: Србија му должи на Косово над две милијарди евра за пензии

Ана Ололовска