Експлозија кај Мостар, мета бил генералот на војската на БиХ

Од:

Во тунелот Селаковац кај Мостар дојде до силна експлозија пред возилото во кое беше началникот на Заедничкиот штаб на оружените сили на БиХ, Анто Јелеч.

Експлозивната направа е активирана при поминување на возилото и остави кратер. Генералот Јелеч и луѓето во неговата придружба не се повредени.

Постои сомнеж дека се работи за нов напад, а полицијата претпоставува дека експлозивната направа е фрлена од возило во движење.

Пред два дена Енес Омерагиќ во сараевската населба Рајловац уби двајца војници на војската на БиХ, а потоа изврши самоубиство во својата куќа.

Би можело да ве интересира

Земјотрес ја погоди БиХ: Се почувствувал и во Сараево

Американците остро го осудија Додик

Ана Ололовска

Рекордна кражба во затвор: Од касата на КПУ „Зеница“ украдени 400.000 евра

Горан Наумовски

Афера со купени дипломи во Босна и Херцеговина: „Се купувалe и на бензински пумпи“

Поради Русија, Додик се заканува со распад на владата во Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

В недела предвремени делумни локални избори во БиХ

Ана Ололовска