Експлозии во складиште за оружје во Турција, 17 лица се повредени

Од:

Најмалку 17 лица се повредени во две експлозии во складиште за оружје во југоисточниот дел на Турција.

Двете експлозии одекнале доцна синоќа во складиштето на Командата на механизираната бригада во провинцијата Санлиурфа, на границата со Сирија. Во нив повредени биле 16 војници и еден цивил, кој се наоѓал на терасата од својата куќа во близина на складиштето.

Гувернерот на провинцијата Абдулах Ерин изјави дека по експлозијата избил пожар, што екипите набрзо го ставиле под контрола.

Ерин наведе дека е отворена истрага која треба да ја утврди причината за несреќата, додавајќи дека засега во оптек е варијантата дека станало збор за „техничка грешка“.

Би можело да ве интересира

Турската артилерија гранатираше четири населби во Сирија

А1он

ВИДЕО: Расте бројот на жртви во Турција по експлозијата во фабрика за пиротехника

А1он

Двајца загинати и 73 повредени при експлозија во турска фабрика за пиротехника

Ана Ололовска

Турција: Експлозија во фабрика за пиротехника, блокирани 150 работници

Ана Ололовска

Турскиот амбасадор повикан во француското Министерство за надворешни работи

Ана Ололовска

Највисокиот турски Управен суд го разгледа статусот на „Аја Софија“, пресудата за 15 дена

Ана Ололовска