ЕК за денеска потврди нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина

Од:

По неуспешната лидерска средба меѓу Србија и Косово на почетокот на неделава, денеска ќе има нов обид за излез од кризата на ниво на шефовите на преговарачките тимови.

Европската комисија потврди дека за денеска ги поканила двете страни на ниво на шефовите на преговарачките тимови во Брисел.

Приштина и Белград во понеделникот не успеаја да се договорат за решение за регистарските таблички за Србите на северот на Косово. Неколку часа подоцна, по интервенција на САД, Приштина сепак прифати да го одложи стапувањето на сила за 48 часа.

Во меѓувреме тензиите ризикуваат да избувнат повторно доколку не се изнајде решение итно.

Поради тоа Брисел, во рамките на Дијалогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина денеска итно ги повика преговарачите.

Портпаролот за надворешни работи, Петер Стано, изјави дека добиле потврда од страна на Белград и Приштина дека ќе дојдат на новата рунда, и состанокот треба да се одржи денеска.

-Целта е да е најде излез во европски дух, средбите на шефовите на преговарачките тимови обично се проследени со средби на високо ниво ако шефовите успеат да се договорат за нешто, рече Стано.

Тој потсети дека средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер, Албин Курти, не даде резултати во понеделник и повика уште еднаш на “европско однесување“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Објавен Извештајот за преговарачкиот процес со Приштина од 1 септември минатата до 15 јануари оваа година

А1он

Расветлено е двојното убиство на Бежаниска Коса

Горан Наумовски

Дали двете сестри биле убиени за пари-Јелисавета ја продала куќата и имала пари од тој имот

Горан Наумовски

Телата на двете починати сестри се однесе на обдукција, истражителите се сомневаат дека тие се убиени

Две сестри пронајдени починати во стан, едната над главата имала перница

Горан Наумовски

БИРН: Со незаконска легализација во Белград озаконети половина милион метри квадратни станбен простор

А1он