ЕК: Акциите на турските власти го прават невозможно членството на Турција во ЕУ

Европската комисија денеска соопшти, дека акциите на турските власти го прават невозможно присоединувањето на Турција кон Европската унија.

Ова соопштение беше дадено, откако германската канцеларка Ангела Меркел нагласи дека „Турција никогаш нема да стане членка на ЕУ“, повикувајќи на прекинување на преговорите со Анкара за приклучување во Унијата.

Портпаролот на ЕК ја цитираше изјавата на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, што беше дадена минатата недела во рамките на предизборната кампања.

– Турција со гигантски чекори се оддалечува од Европа и со тоа станува невозможно Турција да се присоедини кон ЕУ, истакна Јункер.

Портпаролот на ЕУ, исто така наведе дека, секоја одлука за тоа дали официјално треба да биде прекинат процесот за членство на Турција во Унија, што одамна е блокиран, може да биде донесена само од земјите-членки, а не од Европската комисија.

Би можело да ве интересира

Кандидати за еврокомесари во идниот состав на ЕК

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Земјите од ЕУ да предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж

Ана Ололовска

Новите алатки за заштита на правната држава пред министрите на ЕУ

Ана Ололовска

Столтенберг: Ниту една земја членка на НАТО не побарала исклучување на Турција поради С-400

Ана Ололовска

Калин: Турција соодветно ќе одговори на нападот во Ербил

Убиен турскиот заменик конзул во Ирак, во напад врз ресторан во Ебрил