Една година од формирањето на војската на Косово

Од:

На денешен ден пред една година, Собранието на Косово со 106 гласа за и еден воздржан го усвои пакетот од три закони со кои се промени мандатот на Безбедносните сили на Косово (ФСК) и тие практично прераснаа во војска на Косово, без да им се смени името.

Промената на мандатот на ФСК беше изведена со изгласување на нацрт-законите за ФСК, за Министерството за одбрана и за службување во ФСК.

Седницата ја напуштија десетмината пратеници на партијата на косовските Срби, Српска Листа, која, како и официјален Белград, категорично се спротивстави на формирањето на вооружени сили на Косово, нагласувајќи дека единствена вооружена формација во Косово, според Резолуцијата 1244 на Обединетите нации, е КФОР.

Лидерите на косовските институции изгласувањето на законите за војската го оценија како „историски ден и една од најзначајните одлуки од прогласувањето на независноста на Косово во 2008 година“.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, по повод оваа годишнина вчера Министерството за одбрана го посети премиерот во оставка Рамуш Харадинај, кој изрази уверување дека во наредните неколку години ФСК ќе прераснат во војска со полн капацитет и ќе застанат рамо до рамо со силите на земјите на НАТО.

Харадинај по тој повод го одликува командантот на ФСК Рахман Рама со орденот „Ѓерѓ Кастриоти Скендербег“.

Би можело да ве интересира

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

На косовската граница немало српски полицајци, туку заедничка патрола на КФОР и српската војска

А1он

Премиерот на Косово најави извештај по информациите за присуство на српската Жандармерија на Косово

Ландов

Експретседателот на Косово, Пацоли, пријавил дека поседува имот од стотици милиони евра, куќи и хотел во странство

Ландов

Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на нивниот спор

Ландов