Еди Рама: Мини Шенген не е „план Б“ за Западен Балкан

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама, оценува дека идејата за сеопфатен регионален Шенген помеѓу шест земји од Западен Балкан, базиран на четирите слободи на ЕУ(слободен протек на стока, капитал, услуги и работа), не е замена, туку најдобриот начин за подготовка за интеграција во ЕУ.

Во уводникот на „Еуроактив“, насловен „Мини-шенген не е план Б за Западен Балкан“ Рама оценува дека на Европската Унија не и е потребна само стабилност во Западниот Балкан, туку и помирување.

„Сите ја делиме целта за европска интеграција и најдобриот начин да одиме напред е активно да се подготвиме за тоа, преку отворање на нашите економии и граници, на начин директно инспирирано од основните начела што стојат зад европскиот проект. Подобрата поврзаност на Западен Балкан, ќе овозможи да се интегрира побрзо и по успешно во ЕУ. Додека се подготвувам за Меѓународната донатроска конференцја за обнова на Албанја по катастрофалнот земјотрес идната недела, имам надеж дека оваа година ќе донесе напредок за Албанија на патот кон ЕУ“,вели Рама.

Би можело да ве интересира

Авганистанскиот имигрант во Албанија е негативен на коронаворус

Во Албанија нема заразени од „Ковид-19“

Ана Ололовска

Почина Неџмије Хоџа,сопруга на Енвер Хоџа

А1он

Албанија: 13 сомнителни случаи за коронаврус – сите негативни, издвоени дополнителни милион долари за опрема

А1он

Лавров и Рама подржуваат дијалог за Косово, но Русија бара формирање на ЗСО, а Албанија признавање од Србија

А1он

Од Шпанија вратени 26 албански државјани

Ана Ололовска