Eден загинат и четворица повредени во сообраќајна несреќа на нелегални мигранти во Грција

Од:

Автомобил на криумчар во кој се превезувале 11 нелегални мигранти, утрово излетал од патот во близина на грчкиот град Кавала и животот го загуби едно, а повредени се четири лица, објавија локалните медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, возачот на автомобилот, претходно наместо да запре на полициски сигнал, ја зголемил брзината, изгубил контрола над возилото излетало од патот и се превртело.

Починатиот и повредените биле пренесени во болница, а останатите се во одделот на граничната полиција во Неа Кавала.

Би можело да ве интересира

Локалното население од грчките острови со блокади ќе ја спречува изградбата на затворените центри

Ана Ололовска

Хрватска постави ограда на границата со БиХ поради мигрантите

Криумчарите на мигранти по признавање на вина, осудени и ќе бидат протерани од земјава

Ана Ололовска

Дополнителен персонал во болниците на грчките острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Ана Ололовска

Регистрирани нови седум смртни случаи од сезонски грип во Грција

Ана Ололовска

Митаракис: Пет грчки острови го носат товарот на европската миграциска криза

Ана Ололовска