Две од српските деца повредени во несреќата на автопат во Бугарија утре со хеликоптери ќе бидат пренесени во Србија

Од:

Двете српски деца кои се на лекување во софиската болница „Пирогов“ повредени во сообраќајката на автопатот „Тракија“ на 14 август, утре ќе бидат пренесени во Србија. Тоа денеска го соопшти Министерството за здравство на Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Децата ќе бидат превезени со два хеликоптера на Србија со два тима за реанимација. Хеликоптерите ќе пристигнат од Србија на аеродромот во Софија утре изутрина и ќе слетаат на специјално определен простор.

Децата од болницата Пирогов до аеродромот ќе бидат транспортирани со амбулантни возила, придружувани од специјализирани екипи на МВР.

Децата беа повредени на 14 август откако автобус со српски регистарски табли излета од автопатот Тракија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нема реакции од Османи кога Македонија се прогласува за бугарска, бурни осуди кога се навредува Бугарија

Кристијан Ландов

Србија урива рекорди во туризмот: Од почетокот на годината ја посетиле три милиони туристи

А1он

Руско стампедо во Белград: Станови се купуваат во кеш, на пазарот му се заканува нов земјотрес

А1он

САД бараат објаснување од Србија за тоа што е потпишано со Русија, ЕУ сериозно загрижена

Катерина Павлова-Николовска

Борисов одби да учествува во дебатата со Кирил Петков и Асен Василев

Ана Ололовска

Рама: Ништо не го менува ставот на Албанија дека Србија треба да го признае Косово

Ана Ололовска