Две лица застрелани на Крит откако одбиле да не снимаат пожар

Од:

Две лица се застрелани откако одбиле да престанат да го снимаат пожарот во Хераклион на Крит.

Двајца пријатели на возраст од 24 и 35 години одлучиле со мобилни телефони да го снимат пожарот во областа Вианос. Еден патник во возило што го управувал фармер побарал од мажите да престанат да снимаат.

Откако тие одбиле да го направат тоа, 20-годишниот сопатник излегол од возилото и почнал да пука во нив. 24-годишниот маж добил шест куршуми во телото, додека постариот само еден. Двајцата се пренесени во Универзитетската болница во Хераклион.

Поради големите пожари на Крит, досега се евакуирани жителите на Долен Вианос, селата Кондрос и Марта. Силните ветрови го отежнуваат гаснењето на огновите во кое учествуваат и три канадери

Би можело да ве интересира

Дендиас: Грција е против нечесен и навредлив компромис

Анархистичката група ја презеде одговорноста за запалени автомобили и ги повика граѓаните да не паркираат до луксузни возила

А1он

Доколку локалните власти не понудат алтернативни локации, грчката Влада од понеделник ќе започне со процесот на изградба на затворените центри

Пецас: Сега кога француската страна е поотворена за компромис, малку повеќе сме оптимисти

Ана Ололовска

Мирни и масовни протести во Атина на 24-часовниот штрајк

Ана Ололовска

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Leave a Comment

fifteen + nineteen =