Дванаесет мигранти се удавија во близина на Бодрум

Од:

Најмалку 12 мигранти се удавиле вчера кога чамецот, со кој сакале да стигнат до Грција, потонал кај брегот на Турција. Спасени се 31 мигрант, соопшти турската крајбрежна стража.

Чамецот се превртел во Егејско Море, во близина на Бодрум, кај грчкиот остров Кос.

Телата на мигрантите биле пронајдени во потонатиот чамец на длабочина од 32 метра, соопшти крајбрежната стража.

Би можело да ве интересира

Во близина на брегот на Мавританија се удавија 58 мигранти

Ана Ололовска

„Оксфам“: Природните непогоди раселуваат по 20 милиони луѓе годишно

Ана Ололовска

„Еврофонд“: Мигрантите се десетпати подискримирани од домашните работници

Обединети нации: Грција да ги подобри условите во камповите за мигранти

Повредените мигранти кај кумановско Градиште во стабилна здравствена состојба

Ана Ололовска

Либиската крајбрежна стража пресретна 284 мигранти на пат кон Европа