Двајца загинати во рударска несреќа во Косово

Од:

Две лица загинаа во денешната несреќа во рудникот Ново Брдо, кој се наоѓа во приштинскиот округ, откако биле затрупани од одрон на земја, објавија косовските медиуми.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, вршителот на должноста извршен директор на рудниците Трепча, Хисен Врајоли изјави за порталот „Газета Експрес“ дека животот го загубиле еден инженер и еден рудар.

– Се случи одрон на земја и потврдено е дека има двајца загинати, инженер и рудар. Одиме кон местото на настанот и според информациите кои ги имаме моментно, во несреќата нема инволвирано други лица, изјави Врајоли.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хоти утре на средба со Макрон, а в недела со Вучиќ во Брисел

А1он

Косово: Покрената истрага за смртта на шестмина заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Нов старт за дијалогот Белград – Приштина на 12 јули

Ана Ололовска

Полициски час во некои градови во Косово поради коронавирусот

Ана Ололовска

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

А1он

Честитки од косовските лидери за Денот на независноста на САД

А1он