Двајца ученици и возач загинаа при пукање кон автобус во Косово

Од:

Три лица загинаа, а најмалку две се повредени во пукање во автобус со ученици во селото Глоѓане кај Дечани, јавуваат медиумите во Приштина.

Повикувајќи се на извори од местото на настанот, медиумите јавуваат дека непознато лице пукало во автобусот и ги убило возачот и двајца студенти.

Во болницата во Пеќ за медиумите потврдија дека во престрелката загинале двајца студенти и возач на автобус.

Од полицијата се уште не ги потврдуваат овие наводи, но во првиот устен извештај за медиумите изјавија дека се повредени две лица.

– Според информациите со кои располагаме, се сомнева дека имало пукање во правец на автобусот и дека две лица се повредени – соопштија од полицијата во Пеќ.

На местото на настанот е и дежурниот обвинител.

Би можело да ве интересира

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени 29 патници од Косово

А1он

ЕК: Жалиме што Србите во Косово не можеа да гласаат на референдумот

Ана Ололовска

Македонски војник во мисијата на КФОР почина во болница во Приштина

Предраг Петровиќ

Омикрон пристигна и во Косово, потврдени девет случаи

Ана Ололовска

Евакуирана автобуската станица во Приштина поради сомневање за поставена бомба

А1он

„Газета експрес“: Косовскиот политички врв се согласи на Северна Македонија да ѝ се продадат три милиони тони јаглен

А1он