Двајца сноубордери загинаа во Банско

Од:

Двајца сноубордери загинаа во лавина во Банско, поточно кај врвот Тодорка на Пирин. Кога спасувачите пристигнале на местото на несреќата, тие веќе биле починaти, објави „Бгнес“.

Според „Блиц.бг“ загинатите се момче и девојка и двајцата бугарски државјани. Несреќата се случила околу 12 часот. Лавината ги влечела загинатите 800 метри.

Бугарските медиуми пишуваат дека по обилните снежни врнежи, опасноста од лавини на планините е зголемена.

Би можело да ве интересира

Висока воена делегација од Бугарија во посета на Скопје

А1он

Бугарија им плати 1,2 милијарди долари на САД за осум авиони Ф-16

„Европска правда“: Секое осмо дете во ЕУ, родено од мајка помлада од 20 години е од Бугарија и Романија

Татјана Ташкова

Грција го забрани увозот на свинско месо од Бугарија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Решивме четири историски личности, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев

Кристијан Ландов

Две години од Договорот за добрососедство меѓу Северна Македонија и Бугарија

Ана Ололовска