Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

Од:

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Во изминатото деноноќие тестирани биле 9.093 лица, или вкупно 950.354 од почетокот на пандемијата, а според проценките, околу 29 отсто од испитаните биле позитивни на коронавирусот, пренесе БТА.

Во моментов, активни се 88.224 случаи, од кои 6.655 се во болница, а 430 на интензивна нега.

Досега во земјата 136.628 лица биле инфицирани со коронавирус, а 3.529 лица умреле.

Би можело да ве интересира

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Ана Ололовска

„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Орце Костов

Милков: Кога Македонија ќе го смени Уставот, тогаш ќе се отворат преговорите со ЕУ

Орце Костов

Ковачевски држеше лекции по Устав: Македонците во Бугарија треба индивидуално да си го остварат правото на самоопределување

Орце Костов

Само 169 Бугари од Македонија ќе гласаат на изборите во Бугарија, во Охрид не се пријавил ниту еден

Орце Костов

(ВИДЕО) Еден човек загина во масовна тепачка со секири и мотики на пазар во Бугарија

Горан Наумовски