Државната обвинителка на Босна и Херцеговина санкционирана од САД

Од:

Шефицата на Обвинителството во Босна и Хергцеговина, Дијана Кајмаковиќ, е санкционирана од САД поради континуирани обиди за поткопување на демократијата и владеењето на правото во земјата, но и поради корупциски скандали, потврдија синоќа од Стејт департментот.

dobivaj vesti na viber

Лицата ставени на „црната листа“ на Вашингтон не смеат да патуваат во САД и им се замрзнува имотот во земјата, забраната се распространува и на најблиските роднини.

-Кога се работи за Западен Балкан, една од целите е работа со владите и со народите од регионот за таргетирање, отстранување и искоренување на корупцијаа. Санкциите се еден важен инструмент во реализиација на тоа, изјави портпаролот Нед Прајс.

Тој додаде дека санкциите објавени од американското Министерство за правда се однесуваат на државен јавен обвинител кој се ангажирал во чинови на корупција.

-И покрај обврските на избегнување малверзации во извршувањето на обвинителската должност, Дијана Кајмаковиќ е флагрантен пример на корумпиран државен обвинител на Босна и Херцеговина, поврзан со криминални организации, се вели во соопштението од Министерсвото.

По доаѓањето на Џо Бајден на власт, американските институции по четврти пат преземаат мерки насочени против лица кои, меѓу другото, се одговорни или учествувале во корупција или поткопување на демократските процеси или институции во Западен Балкан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вархеји: БиХ би можела да добие кандидатски статус следниот месец

Катерина Павлова-Николовска

САД го поздравија договорот помеѓу Белград и Приштина за регистарските таблички

Стејт Департмент: САД и ЕУ загрижени поради излегувањето на косовските Срби од институциите на Косово

А1он

САД го осудија обидот на Пјонгјанг да лансира интерконтинентална балистичка ракета

Стејт департмент: Жените новинари сѐ повеќе се цел на онлајн малтретирање и злоупореба

(ВИДЕО) Сараево Сафари: За страотните обвинувања дека странци плаќале за да пукаат со снајпер во Сараево, обвинителството на БиХ отвори истрага