Дозволени 10 отсто поголем број патници во бродовите и траектите во Грција

Од:

Бродовите и траектите во Грција, од денеска дозволено е да пловат со десет проценти поголем број патници, односно со 60 отсто од вкупниот капацитет, наспроти 50 проценти од капацитетот, согласно првичниот здравствен протокол, јави дописничката на МИА од Атина.

За бродовите што нудат и кабини, исполнетоста може да биде 65 отсто, а во секоја кабина наместо еден, сега е дозволен престој на две лица, додека пак за семејства и понатаму важи истата одредба за четири лица.

Според Министерството за поморство и островска политика, ова зголемување се должи на позитивниот тек на Ковид-19 во земјата, во комбинација со целосното и доследно почитување на протоколите.

Би можело да ве интересира

Комисијата на епидемиолози предлага откажување на панаѓурите во Грција и зголемена контрола на копнените граници

Ана Ололовска

Пецас: Грција бара од ЕУ листа со санкции за Турција во случај да ги прекрши нашите суверени права

Ана Ололовска

Засилени контроли како на грчките граници, така и во внатрешноста за спречување на ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Традиционалните фестивали со жива музика предизвикуваат загриженост во Грција поради можноста за ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Од среда влез во Грција преку Промахонас само со негативен тест за Ковид-19

Ана Ололовска

Во Грција регистриран 41 нов случај на Ковид-19, од кои 26 кај туристи

А1он