Доставен амандман во грчкиот Парламент за јавно објавување на имињата на бизнисите кои ги прекршуваат Ковид мерките

Од:

Во грчкиот Парламент доставен е амандман што предвидува јавно објавување на трговските имиња на компаниите и бизнисите кои ги прекршиле мерките воведени за спречување на ширењето на Ковид-19 и им била изречена соодветна казна, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Согласно амандманот целта е „јавно и навремено информирање на потрошувачите/ граѓаните за прекршувањето на мерките кои го загрозуваат јавното здравје“, но и со конкретната одредба „да се обесхрабрат бизнисите од непочитување на соодветната законска регулатива“.

Актуелните рестрикции во Грција, пред сè, се однесуваат на угостителските објекти, кафулињата, клубовите и слично и најчесто прекршувањата на мерките се во овој сектор, а со конкретниот амандман, откако ќе добие зелено светло од пратениците, ќе можат јавно да се објавуваат трговските имиња на прекршувачите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Почина Вангелис, најпознатиот грчки композитор

Ана Ололовска

Иконому: Мицотакис во САД ја истакна Грција како земја со самодоверба, стабилност и безбедност

Ана Ололовска