Дополнително зголемување на цените за дел од траектите во Грција

Од:

За четири до осум отсто се зголемени цените на билетите за дел од траектите во Грција, главно на оние од атинското пристаниште Пиреас, што е дополнително покачување на и онака зголемените цени, според грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

АНА-МПА пишува дека од лани билетите за траектите се зголемени за околу 25 до 34 отсто.

Поконкретно, согласно податоците што ги објавува грчката новинска агенција, од вчера билетот од Пиреа до островот Миконос од 48,50 сега чини 52,50 евра, за Наксос од 48 евра е 51,50 евра, за Парос од 46,50 евра е 50 евра, за Иос од 50 евра е зголемен на 54 евра.

За патување од атинското пристаниште Рафина, цените на билетите се непроменети.

Станува збор за трето поскапување на цените во изминатите месеци. Првото беше во април, второто на средината на јуни, а третото важи од вчера.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Надлежниот грчки министер потврди дека кај Еврос починало петгодишно дете

Намален бројот на починати и заразени со Ковид-19 во Грција

А1он

Зголемени вкупните приходи во државниот буџет на Грција

А1он

Уапсен маж осомничен за пожарот на грчкиот остров Тасос

Ана Ололовска

ВИДЕО: Торнадо во близина на плажите на Халкидики

Катерина Павлова-Николовска

УНХЦР стравува дека во потонатиот чамец во близина на Родос загинале десетици бегалци и мигранти

Ана Ололовска