Дополнителен персонал во болниците на грчките острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Од:

Итно вработување на доктори, медицински сестри и болнички персонал во болниците на петте грчки острови погодени од бегалските и мигрантските бранови, предвидува иницијативата на Министерството за здравство на Грција, како што соопшти надлежен министер Василис Кикиљас, говорејќи во интервју за грчката телевизија „Алфа“, јави дописничката на МИА од Атина.

-Во однос на петте острови и државните болници, во согласност со владата, ќе донесеме законодавна иницијатива во рамките на законите на Министерството за миграциска политика, за да ги зајакнеме болниците на овие острови. Потребно е зајакнување и поддршка, бидејќи се направени за да бидат во служба на жителите на островите. Па така, прв приоритет се овие луѓе, жителите на петте острови. Треба да ги зајакнеме нашите болници и тоа ќе го сториме со закон за да може да се забрзаат процедурите. И секако, хуманисти сме, Грци сме, гостопримливи сме, ќе ги поддржиме и центрите за идентификација и регистрација, рече Кикиљас

Во однос на новите затворени центри што ќе се градат на островите, министерот за здравство на Грција рече дека планирано е во внатрешноста да има здравствени единици за луѓето кои што ќе бидат сместени во центрите.

Би можело да ве интересира

Грчката Влада одобри богослужбите во црквите да бидат зад затворени врати

Ана Ололовска

Нови шест смртни случаи од Ковид-19 во Грција и 20 новозаразени

А1он

„Остануваме исправени“ – програма на СИРИЗА со економски мерки во вредност од 26 милијарди евра

А1он

Пецас: Остануваме дома во април за во мај да можеме се радуваме на првите резултати

Ана Ололовска

Општина Солун со дрон ќе ги информира граѓаните да останат дома

Ана Ололовска

Бесплатен пристап од мобилните мрежи до дигиталните платформи за учење на далечина во Грција

Ана Ололовска