Дончев: Доколку Герџиков не го мине првиот круг од претседателските избори во Бугарија, ГЕРБ во вториот ќе го поддржи Панов

Од:

Доколку ГЕРБ победи на парламентарните избори на 14 ноември со разлика од втората партија или коалиција поголема за 0,5 до еден отсто, оваа партија нема да се обиде да ја формира следната влада на Бугарија. Меѓутоа, доколку ГЕРБ направи разлика од пет до шест отсто, тогаш нема да бега од одговорноста и ќе направи обид за формирање влада, коментира за „Слободна Европа“ заменик-претседателот на ГЕРБ и поранешен вицепремиер Томислав Дончев.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Дончев, доколку 47. Национално собрание на Бугарија се придвижи кон обединување, ГЕРБ ќе биде подготвен да бара дијалог.

Дончев ги коментираше и претстојните претседателски избори во Бугарија, кои ќе се одржат заедно со предвремените парламентарни избори, на 14 ноември. Според него, доколку ректорот на Софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“, проф. Анастас Герџиков не стигне до вториот круг, логично е ГЕРБ да ја поддржи кандидатурата на Лозан Панов.

-Но, најверојатно е дека нема да дојдеме до таква хипотеза, рече Дончев.

Тој коментираше дека ќе е подготвен да учествува и во разговорите за судските реформи во Бугарија, но, според него, проблем е доколку тие реформи се сведат на смена на главниот обвинител Иван Гешев.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот историчар Гоцев: Скопските Македонци се исплашија дека Европа ќе ја препознае бугарштината во Македонија

Орце Костов

Русија протера 14 бугарски дипломати

Катерина Павлова-Николовска

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

Преодниот премиер на Бугарија создаде специјален штаб за справување со енергетската ситуација, утре ќе биде првиот состанок на преодната влада

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Теодора Генчовска останува во преодната влада назначена од претседателот на Бугарија Румен Радев