Дојавите за бомби во Белград биле испраќани од Полска, Иран, Нигерија

Од:

Српската полиција во соработка со Обвинителството за организиран криминал идентификуваа вкупно 19 електронски адреси – 18 адреси на ЏиМаил (Gmail) и една е-пошта на ПротонМаил (ProtonMail), од каде се испратени заканувачките пораки за поставени бомби на различни локации во Србија.

dobivaj vesti na viber

Утврдено е дека осум такви закани пристигнале од Полска, четири од Гамбија, по две од Иран и Нигерија и по една од Украина, Словенија и од Русија.

Припадниците на српската полиција идентификувале и лице, кое во текот на вчерашниот ден, телефонски упатило закани со иста содржина, јавија српските медиуми.

Би можело да ве интересира

Играч на АЕК во Белград нокаутираше фото-репортер

Владимир Орлиќ избран за претседател на српското Собрание

Тирана и Белград најскапи, Приштина најевтина во регионот

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

Александар Шапиќ избран за нов градоначалник на Белград

А1он

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Крадец нападна жена во Нов Белград, и го скрши забот и го искина накитот