Дојава за бомби во судови, училишта и во Собранието на Црна Гора

Од:

Вишиот, Врховниот и Апелациониот суд во Подгорица денеска добија дојава за бомбата, изјави Марија Раковиќ, советник за односи со јавноста на Вишиот суд.

Таа истакна дека пријавата е примена преку електронска пошта, и дека евакуацијата е во тек, објави порталот РТЦГ.

Управата на полицијата утрово соопшти дека била информирана за дојави за поставени бомби во неколку училишта низ Црна Гора, како и во зградата на Собранието. Од Собранието ја информираа ТВЦГ дека вработените денеска нема да се вратат на работа и дека сите собирни сали, не само централната, се испразнети.

Евакуирани се училиштата во Подгорица, Бар, Никшиќ, Бијело Поље, Колашин, Мојковац, Даниловград и Тиват.

Би можело да ве интересира

Фрлени се три бомби врз три српски куќи на Косово

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, неколку се повредени во сообраќајка на патот Цетиње – Будва

Горан Наумовски

Натпревар во лежење во Црна Гора-останаа пет учесници

(ВИДЕО) Училишно насилство во Црна Гора: Јa удираа наставничката, фрлаа столчиња и уништуваа инвентар

Горан Наумовски

Хорор во Црна Гора: За три дена пронајдени човечки скелет и две тела во фаза на распаѓање

Црна Гора: Започнаа протестните конвои, блокиран сообраќај во повеќе градови