Договорот од Преспа не е меѓу првите пет главни фактори кои ќе влијаат на гласот на Грците

Од:

Договорот од Преспа е на шестото место меѓу факторите кои би имале влијание врз гласањето на Грците на претстојните евроизбори во недела според истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата „Капа Research“ за весникот „Етнос“, јави дописничката на МИА од Атина.

На анкетираните им биле понудени 13 конкретни одговори, од кои требало да изберат најмногу пет во однос на факторите кои би влијаеле на денот на гласањето.

„Разврската во скопското прашање и Договорот од Преспа“ е на средината на листата со 29%.

За повеќе од половина испитаници (52%), најголемо влијание има економската ситуација на земјата, текот на Грција во Европа е вториот најважен фактор (40%), а потоа следат бегалското/ мигрантското прашање (35%), личната идеологија (35%), текот на ЕУ и предизвиците со кои што се соочува (32%), па дури потоа е Договорот од Преспа.

Во однос на распоредот на силите на грчката политичка сцена во пресрет на европските избори според истражувањето објавено во денешното издание на весникот „Етнос“, опозициската Нова демократија има предност од 3.4% во однос на владејачката СИРИЗА.

Во анкетата на агенцијата „Metron Analysis“ за грчката телевизија „Алфа“ разликата меѓу двете партии е двојно поголема од онаа објавена во „Етнос“ и изнесува 7.2%

Она што е заедничко за двете последно објавени анкети е дека ќе се води тесна битка за третата позиција меѓу Движењето на промена и Златна зора. Разликата меѓу овие две партии е само 0.6%. Според истражувањето за „Етнос“, Златна зора е на третата позиција (6.9%), а според она за ТВ „Алфа“, Движење на промена (5.6%).

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар на Закинтос, се евакуираат две села

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уште гори во Грција, евакуирани манастири

Ана Ололовска

Ципрас претстави алтернативен план за економијата и општеството

Ана Ололовска

Пожар на Кефалониа, превентивно евакуирани жители и туристи

Материјална штета врз куќи од пожарот во близина на Атина

Романка уапсена со 400 туѓи документи во Атина