Додик: За Републикка Српска нема висок претставник во БиХ

Од:

За Република Српска во БиХ нема висок претставник, изјави денеска уште еднаш српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик.

dobivaj vesti na viber

На вонредната прес -конференција, на која најави дека во петок во претседателството на БиХ во Сараево ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Додик повтори дека „неизбраниот странец“ немаше право да им го наметне спорниот закон.

-Не може да биде прифатено нешто што се наметнува надвор од меѓународното право и бидејќи се однесува на Република Српска, високиот претставник за нас не постои, рече Додик.

БиХ, додаде, може да победи само со договор и немешање на странците, и се додека тоа не биде ситуацијата ќе биде ваква.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар зафати фабрика во Бихаќ

Катерина Павлова-Николовска

Шарл Мишел во Сараево на средби со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина

Пахор предлага ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ веднаш и без услови

Изетбеговиќ: Односите во БиХ се толку лоши, што сега не е возможна изборна реформа

Нов земјотрес во БиХ со јачина од 3,9 степени

Катерина Павлова-Николовска

Се намалува притисокот на илегалните мигранти на хрватската граница со БиХ